Coaching & Support Staff

Senior Coaching Staff

Brad Gotch

Senior Coach

Wayne Siekman

Football Operations Manager
Adam Hartlett Wade Foggo Hamish Hartlett Kaiden Brand
League Assistant Coach League Assistant Coach Playing Assistant Coach Playing Assistant Coach
Ryan Anderson Daimon Head Shane Baldock Kurt Thompson
Reserves Coach
Reserves Assistant Coach Reserves Assistant Coach Reserves Assistant Coach
Nick Ben
Coaching Development
Lukas Cannan
High Performance Manager
Simon Pearson
Welfare, Leadership + Psychologist
Kelly Fettes Brad Drake
Strength and Conditioning Assistant Strength and Conditioning Assistant
Nick Bremmer Matthew Scrivens Minh Pham
Performance Analysis Performance Analysis Performance Analysis

Senior Medical & Fitness Staff

TBC Tim Glazebrook Ned Pontifex
Team Doctor Head Physiotherapist Physiotherapist
Sarah Bradbrook
Head Trainer
Lauren Stribley
Dietitian
Jonny De Kruyf
Trainer

Senior Support Staff

Ditmar Laenger Karen Crewdson
Property Manager Property Steward
Patrick O'Driscoll Phil Lewis Anthony Barkell Jason Thiele
League Team Manager Reserves Team manager League Time Keeper Reserves Time Keeper

SANFLW Coaching Staff

Mark Moody Talia Radan Troy Wilkey Michael Sweatman
SANFLW Head Coach Assistant Coach Assistant Coach Opposition Coach
Michael Wakim Damien Venning Kelly Baltrop
Reserves Coach Reserves Assistant Coach Reserves Assistant Coach

SANFLW Support Staff

Brendan O’Leary Hayley Whittaker Owain Manship Karen Pink Haydn Ward
Physiotherapist Head Trainer Strength and Conditioning Senior Team Manager Women’s Football Manager
Gavin Strachan Annie Boyd John Good Alex Mackay
Drinks Steward Reserves Team Manager Trainer Strength and Conditioning Assistant

Centre of Excellence Coaching Staff

Paul Streatfield Luke McCracken Trent Moody Sean Nolan Travis Little Hamish Hartlett
U18 Head Coach U18 Assistant Coach U18 Assistant Coach U18 Assistant Coach U18 Development Coach + Runner U18 Development Coach
Scott Patching Bill Economou Paul Hollands Andrew Rodgers Michael Annesse Jarrad Smedley
U16 Head Coach U16 Assistant Coach U16 Assistant Coach U16 Assistant Coach U16 Development Coach + Runner U16 Development + Bench Coach

Centre of Excellence Medical & Fitness Staff

Ben Braithwaite James Regan Brad Banks Evan Ramos
Head of Strength and Conditioning Assistant Strength and Conditioning Head Trainer Physiotherapist

Centre of Excellence Support Staff

Rod Hockley John Good Tim Jackson
U18 Team Manager U16 Team Manager Riverland Academy Coach

Statisticians

Heather Coulls John Duggan Mike Memmler